Rólunk
Palkó Borok, Abaújszántó
Tokaj-hegyalja
Palkó Borok, Abaújszántó
Tokaj-hegyalja
Palkó Borok, Abaújszántó
Tokaj-hegyalja
Abaújszántóra talán kevesebben asszociálnak a Tokaji borvidék nevének hallatán, pedig a borvidék nyugati szélén található település az előző századokban komoly mezőváros volt, pezsgő élettel, sok kereskedővel, háromszáz pincével.
Itt gazdálkodik a kertészmérnök Palkó házaspár, Gabriella és Norbert, 15 hektáros szőlőültetvényükön klasszikus tokaji fajtákkal, közel sem klasszikus módon. Boraik 2015-től rendre előkelő értékeléseket kapnak a szakmai sajtóban, tehát rejtőzködő pincének semmiképpen nem mondanánk őket, pláne, hogy erejükhöz mérten a közösségépítés sem áll tőlük távol a Tokaji borvidék patinás peremtelepülésén.
„Nem csak borászok vagyunk. Több lábon állunk, szántunk, vetünk, tervezünk és birtokot építünk egyszerre. 15 hektár szőlőt menedzselünk, ebből négy szántói, egy tállyai. A szőlőn kívül, avagy éppen a szőlő miatt annyi minden kapcsolódik még az életünkhöz: szántók, kertek és gyümölcsösök is. Abaújszántón nincsenek sztárborászok, nincsenek húzónevek. Itt csak a borkultúra szorgos polgárai vannak. Tevékeny, elkötelezett, sokszor dilemmázó, néha kétkedő, válaszokat kereső szőlősgazdák. Mi 2007 óta dolgozunk azon, hogy Tokaj nyugati terroirját minél tisztábban és komplexebben közvetíteni tudjuk a fogyasztók felé.” – Szabó Hajnalka, WineGroup / Kostolom.hu
Palkó Borok Gelencsér 2021 – Miskolc Város Bora 2022
Palkó Borok Tokaji Aszú 2017 – VinAgora Nemzetközi Borverseny botritiszes borkülönlegességek főkategória győztese: Champion díj
Palkó Borok Báthori Hárslevelű 2019 – VinAgora Nemzetközi Borverseny csendes fehérbor kategória ezüstérmese
Palkó Borok Tokaji Aszú 2017 – 2020 Winelovers100 /13. legjobb magyar bora
Palkó Borok Szt. Erzsébet cuvée 2014 – 2019 Winelovers 100 / Top10 Tokaji édes borok
Palkó Borok Botrytis Selection 2017 – Miskolc város bora 2019-ben
Palkó Borok Báthori Hárslevelű 2015 – 2018 Winelovers100 /Top10 száraz Tokaji borok
„A Tokaji borvidék ígérete, még felfedezetlen területe”
„ A borvidék itt már nincs tovább: Abaújszántó Tokaj-Hegyalja észak-nyugati határvárosa. Pedig egykor inkább központ, mint végvár volt: nyitott ez a táj felfelé a hegyek irányában, ahol Kassa, Lőcse, Eperjes vagy Bártfa fekszik, s ahonnan évszázadokig érkeztek az emberek szőlőt művelni, megtelepedni vagy csak bort inni.
Talán még ma is hallani a kassai bálok muzsikáját…
Szántó a borvidék egyetlen települése, amely nem a történelmi Zemplénhez, hanem mindig Abaúj vármegyéhez tartozott. Volt idő, amikor annak – Kassa után – második legnagyobb városa volt.
… gyönyörű fekvésű dűlőinek ásványos ízű, gazdag savszerkezetű, szikár, de rendkívül időtálló – talán egész Hegyalján a legjobban érlelhető – boraival a település új helyet foglalhatna el magának a bortérképen.”
(Alkonyi László: Tokaj, Iránytű borkedvelőknek, 2009)
„Tokaj az ötszáz éves harmónia. A világ egyetlen referenciát adó borvidéke, amelyet nem az Atlanti-övezet bősége éltetett, hanem hódított országban született, aminek a folyói sem a Nyugatnak, hanem a Keletnek szolgáltak. Tokaj-Hegyalját nem a felszínen sarjadzó üzlet, hanem a mélyben gyökerező hit emelte magasba.
Látogassák meg Tokaj-Hegyalját! Keressék benne az újjászületést, és legyenek részesei a feltámadás e különös képességének! Lássák a szépséget a fények és az árnyékok mögött, a csillogás és a rozsdafoltok alatt! Soha, soha ne adják alább a teljességnél!”
(Alkonyi László: Tokaj, Iránytű borkedvelőknek, 2009)